Z naszych obserwacji wynika, iż w okresie świątecznym oraz na początku roku firmy chętniej decydowały się na transport kolejowy jedwabnym szlakiem z Dalekiego Wschodu.
Dopytani przez nas importerzy potwierdzają, że atutem kolejowych połączeń z Chinami jest co raz bardziej stabilny czas dostawy, wynoszący obecnie średnio 12-13 dni oraz zwiększająca się liczba dostępnych połączeń. Dodatkowo ze względu na szybki czas tranzytu, importer oszczędza poprzez krótsze zaangażowanie kapitału zamrożonego na czas dostawy i sprzedaży wyrobów.
Jednym z powodów większej ilości bukingów jest zbliżający się Chiński Nowy Rok (z ang. Chinese New Year), którego początek przypada na 5 lutego. W tym czasie pojawia się szczególnie duża sinusodia pomiędzy popytem a podażą miejsca na statkach. Z jednej strony w danej chwili jest nadmiar ładunku, po czym następuje korekta. Dochodzi do sytuacji, że armatorzy wprowadzają tzw. „blank sailingi”, czyli anulują wyjście statku np. w tygodniu gdy Chiny mają wolne. Z tego względu w skrajnych przypadkach ładunki mogą być opóźnione nawet o 2-3 tygodnie. Jak sprawdziliśmy importerzy wolą nie ryzykować i wybrać rozwiązanie szybsze, bardziej regularne i przez to obarczone mniejszym ryzykiem.
Naszym zdaniem rozw. kolejowe szczególnie polecamy w przypadku pilnych dostaw, opóźnień w produkcji lub właśnie okresie świąteczni-noworocznym, który jest obarczony szczególnym ryzykiem. Koleją jeżdżą najczęściej wyroby gdzie popularny jest system dostaw just on time, czyli części motoryzacyjne, elektronika, sprzęt AGD i lekarstwa.
Autor: Piotr Szutka
Przeczytaj także:
Chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszych usług i możliwości? Skontaktuj się z nami już teraz, aby zacząć budować silne fundamenty dla swojego biznesu!