Płaca minimalna dla polskich przewoźników

Od wielu tygodni głównym tematem poruszanym w dziedzinie transportu drogowego jest niemiecka ustawa o płacy minimalnej, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku.

Według niej płaca minimalna dla pracowników wszystkich firm świadczących usługi na terenie Niemiec (również polskich) ma wynosić minimum EUR 8,50 za godzinę, co warto zaznaczyć dotyczy ona nie tylko tych świadczących usługi transportowe.
Sytuacja ta jest bardzo niekomfortowa dla polskich przewoźników, którzy stanowią blisko 30% wewnątrzunijnego transportu i stanowią drugą siłę w Europie. W dłuższej perspektywie nowe przepisy przyczynią się do wzrostu cen w transporcie drogowym i śródlądowym przebiegającym przez terytorium Niemiec.
Wprowadzone przepisy budzą mnóstwo wątpliwości co do zgodności z przepisami unijnymi (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r mówiąca o delegowaniu pracowników do świadczenia usług) oraz naruszają zasady swobodnego świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej.
Po interwencji Polski, stowarzyszeń działających na rzecz transportu oraz innych zainteresowanych stron, władze niemieckie zawiesiły stosowanie powyższych przepisów w zakresie przewozu tranzytowego do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską, co na chwilę obecną nie stanowi rozwiązania problemu a jedynie jego złagodzenie. Warto zaznaczyć, że zawieszone przepisy nadal obowiązują np. w stosunku do kabotażu.
Autor: Michał Piróg

Odkryj Potencjał Naszej Firmy Logistycznej!

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszych usług i możliwości? Skontaktuj się z nami już teraz, aby zacząć budować silne fundamenty dla swojego biznesu!